“Zafer” Olgusu: Nedir?

Bu güneş ışığının neden olduğu optik bir olgudur. Onu hiç gördün mü?

Birçokları için bu terim yeni. “Zafer”, bulutları oluşturan su damlacıkları ile etkileşime girdiğinde güneş ışığının neden olduğu bir olgudur. Her biri dışta kırmızı ile merkezde mavi arasında olan, art arda daha zayıf olan bir veya daha fazla eşmerkezli halkadan oluşur.

Bir ihtişamı görmek için güneş, önünde bir bulut bulunan bir kişi veya kamera olsun, izleyicinin arkasında olmalıdır. Uçaklardan, yüksek binalardan ve dağların tepelerinden görmek yaygındır.

Biri buluta baktığında, muhtemelen uçağın gölgesini görecektir. Gölge, çok renkli bir ışık halkası veya bir halo ile çevrelenebilir. O ışık halesine zafer denir. Ek olarak, görkeme neden olan bulutlar gözlemcinin altında ve onu gören kişinin güneşi ve gözü ile düz bir çizgide bulunmalıdır.

Görünüşünden dolayı, bu optik fenomen bazen tam daire gökkuşağı ile karıştırılır, ancak bu tür gökkuşağı bir şanstan çok daha büyük bir çapa sahiptir ve farklı fiziksel süreçlerden kaynaklanır.

Bir drone’dan zafer
Kuzey Carolina’daki Macon County bölgelerinde, bir insansız hava aracı optik fenomeni tespit etti. Fotoğraf Eric Haggart tarafından Weather Channel’ın Facebook sayfasında paylaşıldı.