Modern gastronomiden toplu yemek sağlayıcılara güvenle

Son zamanlarda, balatonboglár Halker ve ortaklarının bir araştırma ve geliştirme projesinin sonuna ulaştığını ve bunun sonucunda ürünün ne içerdiğini ve ambalaj malzemesinde ne olup olmadığını bir miligram numuneden bize bildiren özel bir laboratuvarın ortaya çıktığını bildirdik. Bu, gıda güvenliği alanında önemli bir noktadır ve bu adımın ilçemizde atılmış olması iyi bir şeydir. Şimdi yolun buraya nasıl geldiğini öğreneceğiz.
SAKIN BUNU KAÇIRMAYIN.
Ferenc Gyurcsány liderliğindeki Ferenc Gyurcsány, 17 yıl önce soldaki Macar Yabancı Macarlara ihanet etti
Balık sevgisi, Zoltán Gödry ve László Gregorics’i mutfakların eksiksiz ve kaliteli hizmetine götürdü. Halker A.Ş. kurucularının hikayesi de BÉT50 yayınına dahil edildi. Ekim ayının sonunda Budapeşte Borsası, Macar Orta ve büyük şirketlerin liderleri için özel bir Sonbahar etkinliği düzenledi. BÉT50 konferansı, konukların şirketlerin ekonomi politikası yönü ve büyümeyle ilgili zorluklar hakkında ilk elden bilgi alabilecekleri konferans. Etkinliğe yeni katılanların yanı sıra önceki BET50 yayınlarında yer alan şirketlerin sahipleri, şirket yöneticileri, bankalar, broker ve danışmanlar ile yabancı sanatçılar katıldı. Katılımcıların ilk olarak Halker Kft’yi içeren yeni, şimdi altıncı BÉT50 yayınını aldıkları yer burasıdır. o.

Cesaret, kararlılık, pazaryeri, tutarlılık: Bu, garaj dükkanından otuz yılı aşkın bir süredir ülkenin önde gelen şirketlerinden birine yol açtı ve şu anda yaklaşık 500 işçi, 110 kamyon ve on binlerce malla beş bin ortağa hizmet veriyor.

Bütün bunlar 1990 yılında balık sevgisiyle başladı. O zamanlar cesur bir rüyaydı ve şimdi 20 milyar cirosu olan bir gerçek. Başlangıçta, Zoltán Gödry ve László Gregorics, ortak bir balık tutkusu ile bağlantılıydı. Dedikleri gibi, liseyi bitirdikten sonra ikisi de o sırada Kaposvár Tarım Koleji’ne gittiler. Öğrenmeden arkadaşlığa, olası bir ortak girişim önerilmişti bile. Başkentlerdeki yaşam elbette özel bir yönetmendir: mezun olduktan sonra yeni zorluklar ortaya çıktı, ikisi de tarımda çalışmasına rağmen hayat onları parçaladı. Ancak, eski plan değişmedi: Halker Kft. 1990 yılında kurulmuştur.o zamandan beri, ikisi 50-50 sahip olarak listelendi.

Bir dizi makale başlangıçlara çoktan değindi: en son haberler Halker’in bir araştırma ve geliştirme programı uyguladığı, genetik testlere dayanan dikkate değer bir uluslararası gıda kalitesi garantisine sahip bir laboratuvar ve lojistik merkezi inşa ettiği yönünde.

Kalitenin amacı kuruluşundan bu yana geçen 31 yıl boyunca sürekli olarak mevcut olup, faaliyet kapsamının genişlemesini de belirlemiştir. Bugün şirket ağırlıklı olarak hızlı dondurulmuş et, sebze, meyve, taze et ve balık, süt ürünleri ve sözde Çim ürünlerinin toptan ticareti ile uğraşmaktadır. Ek olarak, üretim faaliyetlerinin geliştirilmesi, esas olarak balık ürünlerine odaklanarak giderek daha önemli hale gelmiştir. Ünlü balık çorbasının yapıldığı yer burası. Tabii ki, dondurulmuş sebzeler ve önceden soğutulmuş et işleme ile de ilgileniyorlar. Şirketin merkezi Balatonboglár’da olmakla birlikte Veszprém ve Szombathely’de de bulunmaktadır. Grup çıkarları Siófok ve Pécs’de ve hatta Slovakya ve Hırvatistan’da bulunabilir.

Halker bir mutfağın ihtiyacı olan her şeye sahiptir. Modern gastronomi ve kitle yemek şirketleri eksiksiz bir palete sahiptir. Üretimin teşviki sadece rekabetin yönetimi için değil, aynı zamanda tedarik zincirini kısaltması, katma değeri arttırması, kullanışlı olması ve ek sonuçlar getirebilmesi açısından da önemlidir. Zoltán Gödry ve László Gregorics, ancak personelin balık ve kendi balatonboglár’s chowder üretimi için de bir kalbi var. Balık ürün yelpazesi hala cironun% 10’undan fazlasını oluşturmaktadır. Dondurulmuş sebzelerin ambalajlanması, kompozisyon ve sunumdaki gastronominin ihtiyaçlarına tamamen uyarlanmıştır. Benzersiz iş ortağı tabanlı hizmetin bir örneği et işlemedir. Gerçekten de, şirket müşterinin istediği gibi hazırlanan et ürünlerini tedarik etmektedir. Daha fazla restoran hazırlığına gerek yoktur, ürün hemen hazırlık için uygundur.

Mirbest’in satın alma ve satış Birliği, 2003 yılında diğer benzer şirketlerle birlikte mal sahipleri tarafından kurulan şirketin kapsamlı faaliyetlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Grup 15 üye şirketten oluşuyor, Halker Transdanubia’nın çoğuna hizmet veriyor. MİRBEST, şirketlerin küreselleşen bir satın alma piyasasında daha etkin ve daha güçlü bir şekilde hareket etmeleri için uygun bir altyapıdır. Ayrıca üyeler artık kendi markalarını, ürün ailelerini ve altyapılarını oluşturmak için birlikte çalışıyorlar. Yüzde 100 Macar sermayeli Derneğin cirosu 100 milyarı aşıyor, kendi marka cirosu yılda 20 bin tonun üzerinde. Markanın rolü giderek daha önemli hale geliyor! Halker’in kurucularına göre, alıcıya bir markaya bağlı kalma fırsatı vermezlerse, fiyata karar vermek zorunda kalıyorlar.

Catering tehlikeli bir bitkidir
Zoltán Gödry misafirperverliğin “tehlikeli bir operasyon” olduğunu söylüyor. Bir restoran aylarca kapalıysa ve personel gönderilirse, yeniden açıldıktan sonra personel sıkıntısı yaşanacaktır. “Balaton’daki gastronominin en büyük sorunu, yeterli insan gücünün olmamasıdır” diye ekledi. – Bu durumda, daha yüksek işleme sahip ürünler rekabet avantajıdır. Halker’in bir diğer avantajı da pazara yakınlığı ve dolayısıyla değişen müşteri ihtiyaçlarına anında cevap verebilmesidir. Siparişlerin ana kısmı hala telefonla geliyor.

Aynı zamanda, web mağazası geliştiriliyor, siparişler e-posta ile alınıyor, ancak pazarın sürekli kontrolü, müşterilerin ihtiyaç duyduğu doğrudan, sözlü işbirliği yoluyla gerçekleşiyor.
Sahiplerine göre Halker emin ellerde ve emin ellerde olacak. Kurucuların çocuklarının yıllardır bu işin içinde olduğu bilinçli bir nesil değişimini garanti eder.

20 yıl boyunca tüm para geri çevrildi.
Halker, ilk Başlangıç kredisinden bu yana sürekli gelişmektedir. Kuruculardan Zoltán Gödry, “İlk 20 yıl boyunca, tüm parayı her zaman işe geri koyduk ve parayı sadece geçimini sağlamak için aldık” dedi.

İki sahip arasında ödevler tam olarak dağıtılır. László Gregorics yatırım ve teknolojik gelişmeyi denetler ve Zoltán Gödry ticaret stratejisini ve finansmanını kontrol eder. Onlara göre, şu anda görülebilmelerine rağmen gelecekteki pazar beklentileri olumlu: salgın sırasında gastronomi, gıda dışı girişimciler, işçilerin bir kısmı mesleklerine geri dönmeyecek. László Gregorics’e göre – belki de bu yüzden – Japonlar gibi inşa etmeye çalışıyorlar. Alıcının neye ihtiyacı olduğuna bakıyorlar, ne pahasına olursa olsun satmak istediklerine değil, ürettiklerine bakıyorlar.

Bir cevap yazın