Martin’in gününe kadar beyazlar ve Kırmızılar hazır.

Martin’in günü yeni şarabın kutlamasıdır, bu vesileyle Balaton Gölü’ndeki şarap mahzeni beyaz ve kırmızı şaraplar hazırlamıştır. Bu yıl daha az üzüm vardı, ancak kalitesi mükemmel. Şarap üreticileri, giderek daha fazla insanın çevrimiçi alanda onlardan satın aldığını buluyor.
SAKIN BUNU KAÇIRMAYIN.
Ferenc Gyurcsány liderliğindeki Ferenc Gyurcsány, 17 yıl önce soldaki Macar Yabancı Macarlara ihanet etti
2 Ekim’de Trunko Şaraphanesinde cabernet sauvignon hasadı tamamlandı. Ferenc Trunkó, “Bu yıl kalite mükemmeldi, şeker kaliteleri iyiydi, ancak kereste kuraklıktan dolayı daha az ” dedi. Genç tarlaların, miktardaki düşüşün en belirgin olduğu kuraklıktan daha fazla etkilendiğini de sözlerine ekledi. Şarap üreticisi, “Misafirlerimizi Marton günü’nde mavi-Franks ve kraliyet kızı üzümlerinden yapılmış köpüklü şarapla bekliyoruz ve rahibin varillerdeki yeni şarapları kutsayacağı bir gelenek” dedi. Geçmişte, taç virüsünün salgını nedeniyle ciroda bir düşüş oldu, ancak son haftalarda Balaton Gölü’nden şaraplara yeni bir talep geldi.

Saklanmakta olan junior Ferenc Balaton şarap üreticisi, “Bu yıl cabernet franc’tan Márton günü için özel bir yöntemle oluşturulan kuru kırmızı şarap sunuyoruz” dedi. Ekledi: Yeni Zelanda’daki oğlu Ferko, kullanılan teknolojiyi ikinci kez gözlemledi. Şarap üreticisi, “Hasat edilen demetler, meyvede bulunan tatlandırıcıları ve renklendiricileri çıkarmanın en nazik yolu olan fermantasyondan elde edilen karbonatla çevrili kabın içine yerleştirilir ve şarabı çok meyveli ve Hafif yapar” dedi.

Tamás Koltai, “Olivér Irsai ve pinot noir rozé şarabı Martin günü için hazırlandı” dedi. Ayrıca mağazalara, restoranlara ve otellere teslimat yaptıklarını da sözlerine ekledi. Noel’e kadar, daha da bol miktarda erzakları olacak ve gelecek yıl şampanya yapmayı planlıyorlar.
Balaton Gölü’nün şarap üreticileri uzun süre dinlenmiyor ve aralık ayı başlarında tarlaların budaması başlıyor.

 

Düşük fiyat ve artan maliyetler

Son yıllarda, Macar şaraplarının toptan satış fiyatı, sektörün üretim maliyetlerindeki sürekli artışa rağmen değişmedi veya sadece biraz değişmedi. Öte yandan tüketiciler pahalı şarap fiyatları ile karşı karşıya kalıyor ve ticaret marjını sürekli artırıyor. Ulusal Dağ toplulukları Konseyi başkanı Otto Légli, “Bu, yıllardır devam eden ve taç virüsünün patlak vermesiyle daha da kötüleşen sağlıksız bir pazar sürecidir” dedi. – Şarap alım ihalelerinde mağaza zinciri, tedarik şarap imalathanelerini fiyatları düşürmeye zorlayarak sektörde kritik bir duruma yol açtı.

Fotoğraf: Robert Lang

Bir cevap yazın