Glacier Körfezi, Alaska

Glacier Bay Ulusal Parkı ve Koruma Alanı, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir milli parkın yanı sıra Alaska’nın Pasifik Okyanusu kıyısında bulunan bir koruma alanıdır. Parkın en çarpıcı kısmı güneydoğu Alaska Körfezi’dir.

Glacier Bay Ulusal Parkı ve Koruma Alanı, ABD’nin Alaska eyaletinde korunan bir alandır. Körfezin kendisini, körfezi çevreleyen dağları ve buzulları içerir. Dünyanın en büyük su koruma alanları parkı olarak kabul edilir.

Bu Milli Park, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Alaska eyaletinde korunan bir alandır. Körfezin kendisini, körfezi çevreleyen dağları ve buzulları içerir. Dünyanın en büyük su koruma alanları parkı olarak kabul edilir.
Milli parkın tarihi
Bay Ulusal Parkı ve Koruma Alanı, Juneau şehrinin batısında, Alaska Yarımadası’nda yer almaktadır.

Parkın oluşturulması, Calvin Coolidge’in Glacier Körfezi bölgesini ulusal bir anıt olarak yaratan tasarıyı imzaladığı 1925’te başladı. 1978’de Başkan Jimmy Carter tarafından yapılan genişlemeden sonra, park, Alaska Ulusal Doğa Çıkarları Yasası (ANILCA) kapsamında 523.000 dönüm büyüklüğünde arttı.

Bu gerçek, milli park olarak kurulma sürecindeyken parkın 1980 yılında 57.000 hektarlık koruma alanı kapsayacak şekilde yeniden genişletilmesine yardımcı olmuştur.

1979’da Bahia Buzulu bölgesi UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı haline geldi.3]. Park ve koruma alanı, resmi bir vahşi alanı kapsayan 4,164 mil kare ile 5,130 mil karelik araziyi paylaşıyor.

Park hakkında
Park, Alaska’nın en kuzey kesiminde, sahil boyunca yer almaktadır ve Kanada sınırından sadece on beş kilometre uzaklıktadır.

Parkın en yüksek zirvesi Fairweather Dağı’dır, 15.300 feet’e ulaşır ve güneydeki Fairweather Ridge ile birleşir.

Parkın batı sınırı doğaldır, Kanada yakınlarındaki Büyük Pasifik Buzulu boyunca uzanan yarımadanın tüm uzunluğunu kapsar. Parkın doğu sınırı da doğaldır ve parkın kuzeybatı sınırının göründüğü Tongass Ulusal Ormanı’nı işgal eden başka bir yarımadanın sırtını kapsar.

Glacier Bay Ulusal Parkı, Alaska’da yaklaşık 600.000 hektar federal olarak korunan suya sahiptir. Bu sular, yasalarla korunmayan diğer deniz ekosistemlerini karşılaştırmak için kullanılır. Bu korunan sular arasında, bölgenin buzul bağımlı ekosistemlerini de koruyan Alaska Ulusal Çıkar Toprakları Koruma Yasası (ANILCA) kapsamında sübvanse edilmiş bir balıkçılık ve avlanma alanı olarak hizmet veren Alsek Nehri bulunmaktadır.

Kar soyundan olan Ulusal Park, içinde 15 deniz buzulları yuvasına dağlar vardır.

Muir Buzulu, bir tarafı 265 feet yüksekliğe ulaşan parkın en canlı buzuluydu, ancak bu buzul 1990’larda geri çekildi.

Bay Glacier Milli Parkı ve Rezervinde dokuz deniz buzulu vardır, bunlardan dördü körfezde buzdağları olarak kabul edilir.

Buzulların geri çekilmesi, parkın manzarasını uzun yıllar boyunca büyük ölçüde etkiledi.

1794’te Joseph Whidbey, Parkın neredeyse tamamen bir buzulla kaplı olduğunu buldu, ancak John Muir 1879’da bölgeyi ziyaret ettiğinde, buzulun körfeze 48 mil geri çekildiği keşfedildi.

Bu buzulun şaşırtıcı geri çekilme oranına rağmen, parktaki buzulların çoğu boyutları bakımından hala sağlam.

Alaska Körfezi yakınında bulunan Bay Glacier Ulusal Parkı ve Koruma Alanı alanları, çok miktarda yağış ve az kar yağışı ile ılıman bir iklime sahiptir.

Parktaki dağlık alanlar tipik olarak soğuktur ve önemli kar yağışına sahipken, alt alanlar geçiş bölgeleri olarak bilinir.

Park, alp tundraları, buz tarlaları, ıslak tundralar ve kıyı ormanları dahil olmak üzere birçok habitata sahiptir.