– Ama karı kim alacak?

125 Yıllık Ulusal Fikri mülkiyet Ofisi (STNH) muhteşem animasyonuyla inovasyonun korunmasının önemine dikkat çekiyor. Ülkemizin en eski inovasyon ofisinin amacı, iyi fikirden (patent, marka veya tasarım) yararlanmak için korunmaya ihtiyaç duyan ünlü yaratıcı Macarların dikkatini çekmektir – ancak bu şekilde insan yaratıcılığından faydalanabiliriz.
1896 yılında kurulan Patent Ofisi, icatların yönetiminden tek başına sorumlu iken, şimdi de benzer tüm Avrupa kuruluşlarının yaptığı gibi, sınai mülkiyet hakları ve telif hakları ile ilgili resmi işlevleri yerine getirmektedir.

İnovasyonun korunması ofisi, izleyiciyi buluş anından pazara giriş anına kadar yönlendirecek muhteşem bir videonun yanı sıra eski ve günümüzdeki tanınmış Macar icatlarının bir flaşını da sunuyor.

“İşletmelerin dikkatini, korumanın iyi bir sigorta poliçesi olarak da görülebileceği gerçeğine çekmek açıklanmayan hedefimizdir, çünkü arabamızı, evimizi korumak gibi, yenilikçiliğimiz de onu çalmak ve sömürmek isteyenlerden korunmalıdır. Macar Bilimler Akademisi başkanı Gyula Pomázi, ”Bizim için önemli olan, Macar yenilikçi şirketlerin ve mucitlerin, gelişmiş fikirlerin sahipleri olarak kalarak ve para kazanarak – sadece kendi gelirlerini arttırmakla kalmayıp, aynı zamanda Macar ekonomisini güçlendirerek – mümkün olduğunca ekonomik fayda sağlayabilmeleridir ” dedi. animasyon videosu ile bağlantılı olarak. Ofis söz konusu olduğunda, sadece yıllar içinde değişen isimdi, ancak belirlenen hedefler değişmemişti: asıl görev her zaman en modern araçları, teknik yenilikleri ve markaları korumaktı. Cnh’nin amacı, mümkün olduğunca çok sayıda yerli şirketin farklı korumaların önemini fark etmesini sağlamaktır. Gelişmiş ülkelerdeki büyük şirketlerin ve KOBİ’lerin tüm fikri mülkiyetlerini korumaları şart olsa da, bu fırsattan yararlanmayarak milyonlar kaybedebiliriz.

Gyula Pomázi şunları söyledi: “Giderek daha fazla özel bireyin, Kobi’nin, girişimin, araştırma enstitüsünün ve üniversitenin fikri mülkiyetlerine dikkat ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu önemli piyasa oyuncuları, iyi tasarlanmış bir fikri mülkiyet portföyünün ve stratejisinin büyük ekonomik ve rekabet avantajını çoktan fark etmişlerdir.”

“Fikri mülkiyet stratejimiz olana kadar onu geliştirmemeliyiz. Bir iş başladığında, hemen bir muhasebeci veya finansal uzman bulacağımızı zaten başardık. Ancak bir uzmanın fikri mülkiyet hakları görevlerini emanet etmesi bir uygulama değildir.”

Yaklaşık iki yıldır devam eden virüs krizi, Ulusal Bilime, ekonomiye, topluma ve kültüre de yeni zorluklar getirdi. Salgın, inovasyonun, yaratıcılığın, yenilikçi entelektüel çözümlerin ve hızlı ve esnek adaptasyonun krizin yarattığı şok ve kayıpları azaltmanın en iyi yolu olduğunu göstermiştir. Salgın durum aynı zamanda ekonomik, bilimsel ve kültürel örgütlerin daha güçlü, krize daha dayanıklı olduklarını kanıtladıklarını ve fikri mülkiyet haklarını sorumlu bir şekilde idare edebildiklerini göstermiştir.Ulusal Fikri Mülkiyet Ofisi, mümkün olduğunca çok sayıda işletmenin, üniversitenin, yaratıcı zihnin fikri mülkiyetin korunmasının önemini fark etmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Örneğin, bir Korumanın kullanımı yaklaşık% 10’luk bir artışı temsil eder ve korumanın birleşik kullanımı ticari ekonomik büyümeyi% 30’a kadar artırabilir. Ayrıca, korumanın varlığı da uluslararası pazara giriş için bir ön şarttır. Sonuçlarımız uygun duyurular yapılmadan yurt dışına alınmamalıdır. Bir yandan müşteriler bizi ciddiye almıyor, diğer yandan onlara fikirlerimizi kopyalama fırsatı veriyoruz.

Fikri mülkiyet hakları konusunun çok önemli üç adımı vardır.

Birincisi, Macaristan’da SZTNH’DE yapılabilecek korumanın satın alınmasıdır. Korunmaya alınması, şirketin söz konusu ürün veya hizmet satmak için tekelci bir hak oluşturur, ama aynı zamanda sahtecilik, kopyalama, satma imkanı sadece ürün veya hizmet aynı zamanda, şirketimiz yatırımcı tarafında daha çekici olur kullanma hakkı.karşı koruma sağlar
İkinci adım, korumayı sürdürmektir, yani hangi pazarda hangi korumanın sürdürüldüğü, ne kadar süreyle ödendiği. Birçok kişi bunun pahalı ve zor bir süreç olduğuna inanmasına rağmen, hem iç (sanayi hukuku ihalesi) hem de AB (KOBİ Fonu) düzeylerinde halka arz süreci için finansman başvurusunda bulunma fırsatımız olduğunu bilmek önemlidir.
Üçüncü unsur, yasanın uygulanmasıdır, yani ürünümüzün sahtecilerine karşı harekete geçebileceğimiz zamandır. Birçok uluslararası bilinçli şirketin gelirlerinin bir kısmını sahtecilikle mücadeleden gerçekleştirebilmesi bu önemin güzel bir örneğidir.
Biz Macarlar kendimizi yaratıcı zihinler olarak düşünmeyi severiz ve diğer uluslar bizim olduğumuzu düşünse de, yaratıcılığımızın ürün ve hizmetlerini korumaya ve satmaya yardımcı olacak yasal fırsatlarla doğru bir şekilde kuşatacak kadar yetenekli değiliz – ama aynı zamanda bize yeterli özgürlük veriyorlar. Bu aynı zamanda kısmen açık bir kaleyi temsil eden stnh’nin figüratif logosu ile sembolize edilir.

Bir cevap yazın