Yanan Noel ağacı garip derecede güzel ve çok tehlikeli

Noel hazırlıkları başladı ve Pazar günü advent çelengi üzerindeki ikinci mumu yakıyoruz. Somogy İlçe Afet Yönetim Kurulu, bazı önemli yangın önleme tavsiyeleri ile güvenli hazırlığa katkıda bulunmaya çalışmaktadır.

Son birkaç gün içinde birçok insan dairelerini ışık ve mumlarla süsledi. Ancak, uygun düzenlemelere uymazsak, bu rahat süslemeler sayısız tehlike taşıyabilir. Bu, advent ve Noel zamanında, FEMA itfaiyeleri tarafından yılın diğer zamanlarında olduğu gibi müdahale edilen iki kat daha fazla ev yangınının olduğu gerçeğiyle kanıtlanmaktadır.

Çoğu ev yangınına mumlar ve mumlar neden olur. Mumları ve advent çelenkini ateşe dayanıklı bir bardak altlığına yerleştirmek ve yanlarında yanıcı maddelerden kaçınmak için özel dikkat gösterilmelidir. Mumlar odadan çıkmadan önce asla gözetimsiz bırakılmamalı, daima söndürülmelidir.

Güvenilir bir yerden hafif çelenk satın almak önemlidir. Düşük kaliteli ışık sadece elektrik çarpması olasılığı değil, aynı zamanda yangın olasılığıdır. Önceki yıllarda satın alınan süs çıkarılırsa, kullanmadan önce her zaman bütünlüğü açısından kontrol edilmelidir. Kablo veya uzatma kablosu kırılmış, deforme olmuş, erimiş ise tekrar kullanılmamalıdır. Geceleri veya yokluğumuzda, ışıklar daima prizden çıkarılmalıdır.

Kuru çam kolayca yanabileceğinden, Noel ağacına asla mum veya maytap koymayın. Noel ağacı sobadan, şömineden en az beş metre uzağa yerleştirilmelidir.

Advent döneminde ve tatillerde, yemek pişirmek için daha fazla zaman harcıyoruz, biraz dikkatsiz, ocakta kalan yağ dolu bir kızartma tavası ve sorun olabilir. Kendimizin ve aile üyelerimizin güvenliği için, yanan yağın su ile söndürülmemesi gibi bazı temel kuralların farkında olmamız şarttır. Yanan yağın içine dökülen su saniyeler içinde buharlaşır ve kabın dışına patlar. Bu nedenle çevredeki insanlar yanıklara maruz kalabilir ve mutfaktaki nesneler alev alabilir. Yağ yanıyorsa, ocağı kapatın ve kabın üzerine bir kapak yerleştirin ve soğumasını bekleyin.

Yangını zamanında tespit etmek için evinizde bir duman dedektörü satın almaya değer. Duman dedektörlü evlerde, neredeyse hiçbir zaman ölümcül bir ev yangını yoktur, ne büyük bir duman solunması vardır, ne de bu tür evlerde büyük bir yangın yoktur. Duman dedektörü, yangının başlangıcında, harekete geçmek için hala zaman olduğunda sinyal verir ve itfaiyeciler daha fazla değer kazandırabilir.

Biraz dikkat ederek, tatiller tüm aileler için güvenli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.