Peynir kesim fiyatları ilkbaharda somogy mağazalarına geliyor

Nisan ayının ilkinde ortalama yüzde altı olan süt fiyat artışının ardından Mayıs ayı da fiyat artışlarını artırıyor. Bir ay içinde kaposvar’daki süt ürünlerinin fiyatı yüzde 6-12 daha artacak ve süt pazarının yaz aylarında ne gibi etkileri olacağı ve üreticilerin ve işlemcilerin buna nasıl tepki vereceği hala şüpheli.

Kaposvar’daki süt çiftliğinin ticari müdürü Gabor Sommer gazetemize verdiği demeçte, – Geçen yıl sadece bir büyük fiyat artışı oldu, ancak 2022’te en az üç tane olacak. – Değişen piyasa koşullarına uyum sağlıyoruz. Zorluk, uluslararası tedarik zincirinin durması, hammadde tedarikinin bazen tahmin edilemez olması ve üretimle ilgili maliyetlerimizin neredeyse tamamının çarpıcı biçimde artmış olmasıdır.

Mayıs ayındaki fiyat artışı zaten mandırada bir gerçek olarak görülüyor ve ortakları karardan sürekli haberdar ediliyor. Gabor Sommer’e göre, süt, yoğurt ve kefirin fiyatı ortalama yüzde altı oranında daha az artacak, süzme peynir, ekşi krema ve peynirin fiyatı ise yaklaşık iki kat artacak.
Kaposvar’daki süt çiftliği başkanı da, şu an için bahar fiyat artışları nedeniyle gelirdeki düşüşten korkmadığını söyledi. Ona göre, bu fiyat artışı sert olmaktan uzak, öte yandan tüketicilerin ortalama maaşı da son zamanlarda önemli ölçüde arttı. Uzmana göre, daha büyük zincir mağazalarda litre başına yüzde 1,5 ve 2,8 süt fiyatı uzun süre 300’ün altında kalabiliyor.

– Çözüm yalnız verimliliğinin artırılması, şimdi de vurguladı. Bununla birlikte, son zamanlarda ambalaj fiyatlarında yeni bir artış haberi olduğu için bu kolay bir iş değildir. Nisan ayında yaklaşık yüzde 15’in ardından Mayıs veya Haziran aylarında daha fazla fiyat artışı bekleniyor. Şimdiye kadar, kutu, bardak, karton ve folyo satın almak için yılda 800 milyondan fazla forint harcadık, bu yıl bir milyar forint’e yakın olabilir. Önceden, en az bir ay plan yapmak mümkündü, şimdi sadece haftaları sayabiliriz.
Yaz aylarında elektrik, doğal gaz ve mazotun ne kadara mal olacağı da sorgulanabilir, çünkü fiyatlarındaki artış doğrudan ve hemen gıda endüstrisinde hissedilir.

Bir cevap yazın