Multipl sklerozda spastisite: onunla başa çıkmayı bilmek

Sanki “…büyük kurşun çizmeler giyiyor…”: multipl sklerozda en sık görülen semptomlardan biri olan, bu hastalığı olan kişilerin dörtte üçünden fazlasını etkileyen ve sıklıkla kas güçsüzlüğü ile ilişkili olan spastisite hakkında konuşuyoruz. Multipl sklerozlu kişilerin yaşam kalitesini yalnızca fiziksel düzeyde değil, aynı zamanda psikolojik düzeyde de olumsuz yönde etkileyebilecek ve bireyin özerkliğini ve kendi imajını da etkileyebilecek bir sorun.
Bu belirti, ışık tutacak, (İtalyan Multipl Skleroz Derneği) AİSM, Guitart Capri Italia şirketin koşulsuz katkılarıyla ve işbirliği içinde, yönetilebilir nasıl bozukluğu etkili olabilir nasıl vurgulamak için, aynı zamanda, yönetilebilir özel önlemler sayesinde hangisi multipl skleroz ile adamlarına yönelik çok basit görüntüleri ve dilleri ile bu linkten ve sırasıyla (mevcut) iki animasyonlu videolar ayırmıştır. Bunun yerine, diğer video, her şeyden önce operatörler, nörologlar ve profesyonel hemşirelere değil, aynı zamanda multidisipliner yönetimin önemi ve kişiselleştirilmiş bir yaklaşımın farkındalığını artırmak için multipl sklerozla uğraşan diğer uzmanlara yöneliktir.
“Bu semptomun erken çerçevelenmesi – bu konuda AISM ile açıklayın – ve deneyimli klinisyenler tarafından tedavisi komplikasyonları önlemek ve iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak için çok önemlidir. Spastisite ile başa çıkmanın birkaç yolu vardır: tedaviler hem farmakolojik hem de rehabilite edici olabilir. Ayrıca, tedavi multidisipliner ve kişiselleştirilmiş olduğunda en etkilidir. Komplikasyonları önlemek için her durumda nöroloğunuzla, Uzman Hemşirenizle, aile doktorunuzla veya bir uzmanla konuşmanız önemlidir”.

AISM’NİN ulusal başkanı Francesco Vacca, “Her zaman özellikle dikkat ediyoruz – hastalığın tüm yönlerini bilmek, çünkü bunu bilmek onunla savaşmak anlamına geliyor, ama her şeyden önce hedefimiz – kesin bir tedavi arayışını beklerken – her gün multipl sklerozlu insanların ve aile üyelerinin yaşam kalitesini iyileştirmek”.
“Bu inisiyatifle – Almirall Italia diyelim – aısm’nin yanı sıra, multipl skleroz konusundaki farkındalığımızı artırma taahhüdümüzü teyit ediyoruz, hastaların mümkün olan en iyi yaşam kalitesini sağlayabilmelerini sağlamak için hastalığın getirdiği semptomlar üzerinde de çalışmanın gerekli olduğuna ikna olduk”. (B. E. ve S. B.)

Bu metinde belirtilen videolara erişebileceğiniz iki bağlantıyı (burada ve burada) hala hatırlıyoruz. Ayrıntılı bilgi için: AISM Basın ve İletişim Ofisi (Barbara Erba), [email protected]

Spastisite
Hem sertlik hissini hem de çok çeşitli istemsiz kas spazmlarını (sürekli kas kasılmaları veya ani hareketler) ifade eder. Genellikle alt ekstremitelerde lokalizedir ve fleksör spastisiteye ayrılabilir, kaslar o kadar gerilir ki uzuvlar bükülür ve düzeltilmesi zordur veya ekstansör spastisitesi, kaslar uzuvların düz kalması ve bükülmesi zor olacak şekilde gerilir. Bu nedenle, tabanda, normalde kendimizi desteklememize izin veren anormal bir kas gerginliği vardır.
Yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
Spastisite, multipl sklerozdan kaynaklanan sakatlığın başlıca nedenlerinden biridir. Bunun başlıca nedeni, örneğin ağrı (sürekli veya spazmlarla tetiklenen), mesane ve uyku bozuklukları, yürüyememe ve kişisel hijyen için gerekli olanlar da dahil olmak üzere daha fazla hareket yapamama gibi diğer bozukluklarla ilişkili olma eğiliminde olmasıdır. Spastisite ayrıca multipl sklerozun diğer semptomlarını şiddetlendirebilir ve psikolojik düzeyde depresyon, anksiyete ve düşük benlik saygısına neden olabilir.
Spastisiteyi yönetme
İdrar yolu enfeksiyonları, bağırsak problemleri, sıkı kıyafetler veya ayakkabılar nedeniyle cilt tahrişleri, ısı, ateş ve multipl sklerozdan kaynaklanan yorgunluk gibi onu kötüleştirebilecek tetikleyici faktörleri tanımlamak da mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.