Kış bahçeleri: Düşük sıcaklıklarda ne yetiştirebiliriz?

Önümüzdeki aylarda ekebileceğimiz ana bitkileri gözden geçirmenin, zengin bir salatanın tadını çıkarmanın ya da sadece asil gelişimlerini düşünmenin zamanı geldi.
Birden fazla mahsulünüz olacaksa, bitkilerin birlikteliğini düşünmek önemlidir. Örneğin, bakla yukarı doğru büyür ve 40-50 cm’ye kadar ulaşır., o zaman ileride büyümeyen ve güneş ışığı için rekabet etmeyecek olan turplarla ilişkilendirilebilir.

Yeşil yapraklar
Marul, İsviçre pazı ve ıspanak. Kışın tadını çıkarabileceğimiz lezzetli yeşil yapraklı ürünler. Ekim doğrudan yapılır (bazıları fide yapmayı tavsiye eder, ancak kendi deneyimlerimden size hala mümkün olduğunu söylerim), tohumlar toprağa dağılır ve hafifçe elenmiş toprak veya humus tabakası ile kaplanır. Fikir, her bitki arasında 10-15 cm’lik bir boşluk bırakmaktır, böylece büyüyebilirler. Birkaç tohum alabilirler ve filizlendiklerinde ve 4 ila 6 küçük yaprağa sahip olduklarında, en güçlü olanlara yer vermek için daha zayıf görünenleri çıkarırlar. Biraz “acımasız” olabilir, ancak çıkardıkları filizi yere bırakabilirler, böylece ayrışır ve tekrar yiyecek olurlar. Hasat rahattır, istediğimiz zaman yaprağın tadına bakarız ve rahat olduğu zaman doğrudan salataya gideriz.

Su teresi, sarımsak ve soğan
Sarımsak çok kolay ve kullanışlıdır. Kolay çünkü 3 cm’lik bir diş sarımsak gömmekten ibarettir. derin (mor benim zevkime göre daha iyi, ucu yukarı bakacak şekilde) ve sonra yeşil yaprakları yukarı doğru çıkarmak için birkaç ay bekleyin. Yapraklar 20 cm olduğunda., onları yumruk şeklindeki elimizle almalı ve yaprakları yukarı çekerek yer seviyesinde sarımsak üzerine basmalıyız. Yapraklar bölünecek ve bitkinin gücü aşağı inecek ve toprağın altında oluşan sarımsak başının (ampul) büyümesini sağlayacaktır. Hasat: yaklaşık 4 ayda. Nemden yoksun kalmamaya çalışın.
Soğan tohumdan (veya sebze deposunda filizlenmiş bir soğan sipariş edebilir, çekimi yere yerleştirebilirsiniz) ve her bitkiyi 15 cm ayırmalısınız. Güneşi sever ve yapraklar kenarlarından sarardığında, tıpkı sarımsak gibi boyunlarını kırmaya devam edersiniz ve yaprakların yere düşmesine izin verirsiniz, böylece tüketeceğimiz ampul büyür. Eğer çiçek açmaya gelirse, çiçek sapını keselim.

Turp
Sezonun en hızlı mahsulü – 4-6 hafta içinde hasat için hazır olacak. Az yer gerektirir (1,5-2 lt.) ve her bitki arasında 10 santimetre mesafe. Ekim düzdür ve kompostu (zengin toprak) sever. Sürekli hasatlara sahip olmak için her 15 günde bir ekilebilirler. Kuraklığa hassas oldukları gibi çamur önlemek, ama hiç su olmaması. Taze yenir ve eğer hazırlarsa, ama onları yemeyeceksek, aksi takdirde sertleştikleri için onları yerden çıkarırız.

Brokoli, karnabahar ve lahana
Bunlar uzun ama lezzetli ürünler. Hepsi fide ve sürgün görüldüğünde ve en az 4 ila 6 yaprak ile toprağa nakledilir (acele etmeyin, birkaç hafta sürebilir). Soğuğa dayanıklı ve güneşe benzeyen ürünlerdir, ancak birkaç saat dayanırlar. Bitkileri 40 santimetre ayırın ve bir zemin örtüsü verin. Lahanaların ”filizlenmesi” uzun zaman alırsa, yaprakları bağlayabilir ve böylece bitkiyi kapatabilirler, bu lahananın kendisinin oluşumunu teşvik edecektir. Hasat, tüketmeye hazır olduğunu gördüğümüzde gözle görülür. 25-30 cm derinlik vermek önemlidir. orta boy bitkiler oldukları için.

Bakla ve bezelye
Büyümesi kolay ve yemek için lezzetli. Ekim, en az 20 cm derinliğe sahip, doğrudan zeminde yapılır. Bitkiler bir öncekinden 10 santimetre ayrılır ve tohumlar oluklara ekilir ve 2 cm ile kaplanır. gevşek topraktan, böylece açığa çıkmazlar. Çimlenmeyi iyileştirmek için, tohumlar ekimden önceki gece ıslatılabilir. Bitkilerin gelişimi sırasında, fasulyeler genellikle basit bir öğretmenle (tahta bir çubuğa bağlı) barındırılır ve bezelyelerin dalları vardır, böylece bir tel veya çit yapısına yapışırlar.

Bu listeye, kışın hayatta kalan aromatik bitkilerle ve bahçeye renk veren ve faydalı böcekleri çeken calendula, çuha çiçeği, alpin menekşe, hercai menekşe ve viyola gibi mevsimlik çiçeklerle birleştirmeyi unutmayın.