Dünya Köpek Günü neden bugün kutlanıyor

İnsanın en iyi arkadaşının terk edilmesi ve evlat edinilmesi konusunda farkındalık yaratma vesilesiyle, evde yeni bir köpek alırken bazı öneriler
2004’ten beri her 21 Temmuz’da Dünya Köpek Günü kutlanıyor. Daha çok “insanın en iyi arkadaşı” olarak bilinen dört ayaklı hayvana küçük bir haraç. Ancak, bu tarihin anlamı çok daha derin olabilir. Şu anda dünyada 300 milyondan fazla köpek var, bunların Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre% 70’inin evi olmadığı tahmin ediliyor.

Yıldönümü, insan için en sadık hayvanlardan birini anmanın ötesinde, insanlar arasında hala onları evlat edinmek isteyen bir aileyi bekleyen çok sayıda terk edilmiş köpek hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Arjantin’de, izolasyonun başlamasından bu yana, köpek evlat edinmeleri% 200 arttı. Arjantinli bir şirket olan Teknik Danışmanlar Vitalcan’ın koordinatörü Julia Fenley, ”Bu fenomen, insanların evlerinde geçirdikleri saatlerin zorla artması ve bu sayede ailenin yeni üyesine ve adaptasyonuna adamak için daha fazla zamana sahip olmalarıyla ilgili” diyor. evcil hayvan bakımı pazarında 20 yıl.

Ne sorunları dikkate yavru hoşgeldin demesini alınmalıdır?
1. İlk birkaç gün boyunca, onu eve götürmeden önce yavru köpeğin en az 45 günlük olduğundan emin olmak önemlidir. İdeal olan, annesiyle 60 günlük olana kadar onu terk etmektir, çünkü bu iki hafta öğrenme düzeyinde kilit öneme sahip olacak ve gelecekteki davranışını büyük ölçüde belirleyecektir. Evde bir kez, genel bir kontrol yapmak için veterinere danışmalısınız. Profesyonel bir aşı takvimi, önleme tedbirleri ve yeterli bir diyet belirleyecektir.

“Bir köpek yavrusu evlat edinirken, annesinden, kardeşlerinden veya yaşadığı diğer hayvanlardan veya insanlardan ayrılmanın, ortamdaki bir değişikliğe ek olarak, onun için belirgin bir strese yol açtığını dikkate almak çok önemlidir (her bireye göre yoğunluk bakımından değişken). Diyet değişikliği de strese neden olabilir, bu nedenle ideal, daha önce tükettiğiniz gıdaya saygı duymak için ilk birkaç gün ve 2 veya 3 gün sonra yeni evde sağlamayı seçtiğimiz gıdaya kademeli bir değişim başlatmak olacaktır “, şirketten açıklayın.

2. Evinizi güvenli bir yer haline getirmeye çalışın. Yavru köpekler çok meraklıdır, bu nedenle ağza konabilecek ve boğulabilecek küçük parçaları, piller, keskin nesneler, çiğneyebilecek teller vb. Gibi diğer çok zararlı maddeleri bırakmak gibi riskli durumlardan kaçınmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca balkonlar, havuzlu verandalar veya cadde gibi güvenli olmayan yerlere erişimi sınırlayın.

3. Ona bir yer atayın. Köpek yavrusu tanımlanmış bir alana sahip olmalı ve onu kendi olarak tanımalıdır. Bunun için paspas veya sepet kullanmak güzel olurdu (hasır veya benzeri değil). Evine gittiğinde, onu bir ödülle güçlendirebilirsin.

4. Bırak uyusun. Çok uyursa endişelenme, yavrular saatlerce uyurlar. Strese girebilecekleri için onları rahatsız etmemek önemlidir.

5. Ona adını göster. Tabii ki, köpek yavrusu eve geldiğinde yapacağınız ilk şey ona bir isim vermektir. Ona tekrar tekrar tekrar etmek ve cevabına onu övgü (tatlı ve nazik bir ses tonuyla) ve şımartmakla ödüllendirmek esastır.
Günlük arkadaşlık ihtiyacı, insanlar ve köpekler arasında karşılıklıdır. Bununla birlikte, yaşam boyunca bir ev bekleyen yüzlerce ve binlerce köpek varken, karantina sırasında insan bu ilişkiyi aramaya ve daha fazlasına ihtiyaç duymaya başladı. Yeni evine dört ayaklı bir köpek yavrusu getirirken düşündüğünüz ilk şey sevgi ve bakım olmalıdır.

Vitalcan’dan açıklandığı gibi” “köpek yavruları işlevsel fakat olgunlaşmamış bir bağışıklık sistemi ile doğarlar, bu nedenle beslenme (yeterli bir sağlık planının yanı sıra) hayati öneme sahiptir”.

Bir köpek yavrusu evlat edinirken, annesinden / kardeşlerinden / diğer hayvanlarından veya birlikte yaşadığı insanlardan ayrılmanın, ortamdaki bir değişikliğe ek olarak, onun için belirgin bir strese yol açtığını dikkate almak önemlidir (her bireye göre yoğunluk bakımından değişken). Diyet değişikliği de strese neden olabilir, bu nedenle ideal, daha önce tükettiğiniz gıdaya saygı duymak için ilk birkaç gün ve 2 veya 3 gün sonra, yeni evde sağlamayı seçtiğimiz gıdaya kademeli bir değişim başlatmak olacaktır.

Köpeklerin beslenme şemasında, kontrol edilmesi ve günlük rasyonun 4 eşit porsiyona bölünmesi önerilir, 6 ay sonra sıklık günde 3 ila iki kez beslenerek azaltılabilir. İdeal olan, yiyeceklerin tedarik edildiği programlara saygı duymaktır, çünkü bu yavru köpeğin bir rutin edinmesi önemlidir. Kedigiller söz konusu olduğunda, filogenilerine saygı göstererek, günlük rasyon günde birkaç kez bölünmelidir. Doğada, günde 20 ila 22 kez beslenirler, bu nedenle, eğer kendi kendini düzenleyen bir kedi ise, sabahları yarım rasyon, akşamları ise diğer yarısı bütün gün yiyecekleri yiyeceklerdir.